Podstawą skutecznego funkcjonowania jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę zdolność należy rozwijać. Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Celem organizowanych zajęć jest wyzwalanie twórczości jednostek poprzez umiejętności wyrażania własnych emocji i uczuć w ekspresji plastycznej. Dzieciom czasami bardzo trudno jest mówić otwarcie o własnych odczuciach zwłaszcza, gdy bezpośrednio o nie pytamy. Zajęcia plastyczne dają, więc możliwość wyrażania ich.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia: wykonanie kalendarza adwentowego, pieczenie pierników, wykonanie ozdób na choinkę i elementów do dekoracji mieszkania. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić czas w rodzinnej atmosferze. Tak było w sobotę 19 listopada w świetlicy wiejskiej w Kamieniu. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywali ozdoby świąteczne.

W prace zaangażowani byli zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy spotkania. Każdy starał się wykonać najlepiej jak potrafi swoją pracę. Podczas warsztatów dzieci i rodzice wykonali: renifera i choinkę z drewnianych patyczków, stoik z na stół i gwiazdkę, jako zawieszkę na choinkę.