W niedzielę 1 września 2019r. przedstawiciele gminy Kamień uczestniczyli w dożynkach powiatowych. W tym roku gospodarzem uroczystości była gmina Rejowiec. Dożynki  rozpoczęła msza święta dziękczynna w intencji rolników. W trakcie uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto  konkursy:

– „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”,

– „Na najlepiej wypieczony bochen chleba”,

– „Na najsmaczniejsze ciasto słodkie i wytrawne”,

– „Na najlepszą nalewkę”.

Gminę Kamień w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy reprezentowało sołectwo Strachosław, które zajęło  II MIEJSCE  i otrzymało nagrodę pieniężną. W korowodzie uczestniczyli radni, sołtys oraz mieszkańcy miejscowości Strachosław.  W trakcie uroczystości sołtys z Pławanic Sławomir Lewczuk z rąk Starosty Chełmskiego Piotra Deniszczuka odebrał odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego.

            Twórcy ludowi z poszczególnych gmin wystawiali swoje prace, rękodzieła, wypieki. Gminę Kamień reprezentował Piotr Czapka. Świetlice wiejskie w Kamieniu, Pławanicach i Strachosławiu przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zaprezentowały prace dzieci i młodzieży.

W konkursie  „Na najlepiej wypieczony bochen chleba” mieszkanka Wolawiec Pani Czesława Kołtun zajęła III miejsce. Gminę reprezentowała jeszcze Pani Teresa Wilkos z Kolonii Kamień w konkursie  „Na na najsmaczniejsze ciasto słodkie” oraz Pani Danuta Radomska z Kolonii Ignatów w konkursie  „Na najsmaczniejsze ciasto wytrawne” zaś Piotr Czapka z Kamienia reprezentował gminę w konkursie „Na najlepszą nalewkę”. Wśród wykonawców powiatu swój dorobek na scenie zaprezentował zespół „Koral” z Kamienia.