Dziesiąta edycja „Gminnego Dnia Rodziny”, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez Gminy Kamień, odbyła się 29 maja 2016 roku. Dokładnie o godzinie 13.00 oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora.

Nasza gminna uroczystość to podziękowanie dla wszystkich rodziców i dziadków za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Dziękujemy naszym bliskim za każdą pogodną chwilę, za matczyną i ojcowską miłość, uśmiech i dobre rady, za silne ramię w chwilach zwątpienia, za pełne miłości serca dziadków. Dziękujemy za to, że staliście się naszymi najlepszymi przyjaciółmi, na których zawsze można polegać, którzy mimo wszystko zawsze służą oparciem i pomocną dłonią. Sprzyjająca, słoneczna pogoda sprawiła, że wydarzenie to podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do współpracy udało nam się zaprosić wielu partnerów m.in. szkoły i zespoły śpiewacze z terenu gminy, Focus Duet Show, przedstawicieli świata kultury z zaprzyjaźnionej gminy Połapy na Ukrainie. To dzięki szeroko zakrojonej współpracy Święto zyskało swój jedyny, niepowtarzalny, rodzinny klimat. Centralnym punktem imprezy była scena, na której prezentowały się zespoły artystyczne, soliści, tancerze i wielu innych młodych artystów. Gminną uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą odprawili Księża z Parafii Kamień. Organizatorzy zadbali, aby każdy uczestnik imprezy znalazł coś atrakcyjnego dla siebie. Dzieciom zapewniono bezpłatne atrakcje – zjeżdżalnię oraz dmuchany zamek. Dużo radości przysporzył występ dzieci, młodzieży i zespołu śpiewaczego z Ukrainy, którzy zaprezentowali m.in. takie utwory jak: „Moja Wołyń”, „Kolorowe jarmarki”. Niezwykle ciepło zostały przyjęte występy Focus Duet-Show jak również występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czerniejowie, Szkoły Podstawowej w Kamieniu i Zespołu Szkół w Strachosławiu. Na zakończenie tego dnia, fani muzyki mieli okazję wysłuchać lokalnych artystów – występy zespołów „Rosa” i „Koral” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną w rytm muzyki zespołu COMBAT. Podczas rodzinnego festynu odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W zawodach wzięły udział 3 drużyny OSP i 2 drużyny MDP.

 

Drużyny OSP: 1. OSP Kamień. 2. OSP Czerniejów. 3. OSP Pławanice. Drużyny MDP: 1. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Strachosław (dziewczęta). 2. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Czerniejów (chłopcy). Strażaków ochotników do zawodów przygotowywał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Mirosław Aponiak. Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach: • sztafeta pożarnicza 7 x 50m. z przeszkodami, • ćwiczenie bojowe. Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkurencji czuwała komisja sędziowska z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie; sędzia główny – mł. bryg. mgr inż. Sławomir Koziej . Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco: – w kategorii MDP:

MDP Strachosław  dziewczęta
wynik łączny  – 1004,75 pkt

MDP Czerniejów   chłopcy        
wynik łączny  – 1021,18 pkt

 – w kategorii OSP

1 miejsce
OSP Czerniejów
wynik łączny  116,08

2 miejsce
OSP Kamień         
wynik łączny  131,25

3 miejsce
OSP Pławanice
wynik łączny  134,40

Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Kamień wręczali: Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie druh Kazimierz Stocki, mł. bryg. mgr inż. Sławomir Koziej oraz Pan Roman Kandziora Wójt Gminy Kamień.