Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę zdolność należy rozwijać. Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Plastyka i technika to podstawowe formy ekspresji twórczej, w której dziecko ma możliwość wyrażania emocji i przeżyć w toku swojej aktywności. Niejednokrotnie aktywność artystyczna jest jedną z form komunikacji wśród dzieci. Ćwiczenia plastyczne w dużej mierze pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Twórczość plastyczna sprzyja redukowaniu napięć emocjonalnych, uspokaja, daje dużo swobody, a jednocześnie radości i satysfakcji. Rozbudzanie zainteresowań sztuką, plastyką skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Warsztaty plastyczne, które miały miejsce w świetlicy w Kamieniu były formą ćwiczenia i zabawy plastycznej, grupowej i indywidualnej, uwzględniające kreatywność, indywidualizm i swobodę wypowiedzi w twórczości plastycznej dziecka oraz różnorodność rozwiązań plastycznych. Cele zajęć: – stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka; – doskonalenie sprawności manualnych – pogłębianie, usprawnianie percepcji wzrokowej „oko-ręka-mózg” – rozwijanie kreatywnego myślenia – rozwijanie zainteresowań – rozbudzanie ekspresji twórczej dziecka – wyrabianie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć w formie prac plastycznych Zajęcia odbywały się w trakcie ferii zimowych. Na zajęciach powstawały niepowtarzalne zajączki, owieczki i motyle, biedronki, baranki, kurki i kurczaki , węże, gąsienice oraz… inne zwierzątka i stworki, kartki na każdą okazje, obrazy, lampiony wykonane techniką Decoupage, które zachwycały wszystkich uczestników. Prace powstały przy wykorzystaniu różnych materiałów i technik plastycznych, a także orgiami. Oprócz zajęć plastycznych dzieci miały wyświetlane filmy i bajki tj. „ Ups arka odpłynęła”, „ W głowie się nie mieści”, „ Fistaszki”, „ Barbie rokowa księżniczka” oraz „ Kamienie na szaniec”. Ferie upłynęły w miłej i pracowitej atmosferze.