Ufundowana przez mieszkańców Strachosławia w 1906 roku, znajdującą się na rondzie przy świetlicy wiejskiej, rzeźba pełnoplastyczna przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę wykonana z wapienia, postument z piaskowca szydłowieckiego przeszła gruntowną renowację.
W ramach prac konserwatorskich usunięto naloty mikroorganizmów a następnie wykonano dezynfekcję powierzchni kamiennych z zachowaniem okresu karencji.
Wzmocniono także osłabione fragmenty kamienia preparatem o charakterze hydrofilowym, aż do uzyskania odpowiedniego efektu.
Usunięto również wtórne powłoki malarskie preparatami złuszczającymi. Wykonano też oczyszczenia z nawarstwień powierzchniowych piaskowca metodami chemicznymi, a także odsolanie partii zasolonych.
Uzupełniono ubytki kitami mineralno-syntetycznymi dobranymi do rodzaju kamienia
i oprawiono ich powierzchnię po wysezonowaniu.
Konserwatorzy wykonali również patynowanie powierzchni kitów w obrębie cokołu
i hydrofobizacji powierzchni piaskowca. W ostatniej fazie prac konserwatorskich nałożono warstwy barwne na powierzchnię rzeźby zgodnie z zachowanymi fragmentami oryginalnymi w technologii silikatowej i zabezpieczono powierzchnię.
Prace konserwatorskie wykonała Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki z Lublina,
wykonane zostały pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, sfinansowane zaś w całości ze środków budżetu Gminy Kamień zamknęły się w kwocie 43 tys. zł – mówi wójt Dariusz Stocki.