W dniu 28 sierpnia br. w Pławanicach odbyło się Gminne Święto Plonów. Uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy z przed kościoła do sceny ustawionej na boisku zakończony prezentacją wieńców dożynkowych z poszczególnych sołectw. Następnie rozpoczęła się uroczysta Masza Święta koncelebrowana przez ks. Radosława Karpiuka z Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kamieniu. podczas, której poświęcono chleb i wieńce dożynkowe. Następnie starostowie dożynkowi Ewa Szpindowska i Sławomir Lewczuk podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Wójt Gminy Dariusz Stocki powitał przybyłych na uroczystość gości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie po którym nastąpiło wręczenie wyróżnienia „Zasłużony dla rolnictwa w Gminie Kamień”. W tym roku wyróżnienia otrzymali rolnicy seniorzy:

Elżbieta Chomiak – Andrzejów
2. Stanisława i Leszek Kuchta – Czerniejów
Henryka i Stanisław Malinowscy – Haliczany
Maria i Władysław Strelczuk – Ignatów Kolonia
Eleonora Strelczuk – Jozefin
Janina i Lucjan Czyż – Kamień
Czesław Dżaman – Kamień Kolonia
Janina Józak – Koczów
Dariusz i Bernarda Szostak – Mołodutyn
Bronisława i Jan Waszczuk – Natalin
Stanisław Krupa – Pławanice
Paulina Dzwonik – Rudolfin
Ryszard Gleń – Strachosław
Czesława Kołtun – Wolawce.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna na scenie wystąpiły zespoły: „ROSA”, „Kapela na 102”, „KORAL”, „REMEDIUM”, „HISTON” oraz gwiazda wieczoru zespoły „MOTIF” i „POZYTYWNI ALBO WCALE”. Wieczorną zabawę taneczną pod chmurką poprowadził „Dj Wodzirej Atomic”. Jednocześnie zostały przeprowadzone konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, „Najlepiej wypieczony bochen chleba” i „Najsmaczniejsze ciasto drożdżowe”. Uczestnicy dożynek mogli obejrzeć wystawę „Płodów Rolnych” oraz wystawy „Sztuki Ludowej”, a także pokaz „Kowalstwa artystycznego”. Uczestnikom dożynek zapewniliśmy poczęstunek, gorącą grochówkę i kiełbaski z grilla. Dzieci miały możliwość korzystania z bezpłatnych atrakcji – dmuchany zamek, zjeżdżalnia, przejażdżki kucykiem, a także z zabaw i konkursów przygotowanych przez animatora zabaw dziecięcych. Opiekę medyczną zapewniła Pani Alina Szczerba z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „KAMED” w Kamieniu. Widząc tak liczną obecność mieszkańców gminy i okolic oraz zaproszonych gości uważam, że organizowanie imprez plenerowych jest bardzo potrzebne – mówi wójt Gminy Kamień Dariusz Stocki.

Wyniki rozstrzygniętych konkursów:

„Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”

I miejsce – Sołectwo Kamień Kolonia

II miejsce – zespół „Koral”

III miejsce – sołectwo Kamień

Wyróżnienia:

– Sołectwo Pławanice

– Sołectwo Strachosław

– Sołectwo Ignatów

– Zespół „Rosa”

– Koło Gospodyń Wiejskich Strachosław

„Najlepiej wypieczony bochen chleba”

I miejsceMonika Łagowska – Kamień

Wyróżnienia:

– Katarzyna Iwańczuk – Andrzejów

– Maria Wilkos – Czerniejów

– Danuta Radomska – Ignatów

– Teresa Wilkos – Kamień Kolonia

– Iwona Zalewska – Koczów

– Anna Waszczuk – Natalin

– Mirosława Stafińska – Pławanice

– Anna Dzwonik – Rudolfin

– Jolanta Chomiak – Strachosław

„Najsmaczniejsze ciasto drożdżowe”

I miejsceKołodyńska Ewelina – Kamień Kolonia

Wyróżnienia:

– Agata Walczuk – Andrzejów

– Iwona Wilkos – Czerniejów

– Danuta Radomska – Ignatów

– Krystyna Grela – Kamień

– Ilona Zalewska – Koczów

– Anna Waszczuk – Natalin

– Jadwiga Mordacz – Pławanice

– Agnieszka Wawrzyk – Rudolfin

– Mariola Smoter – Strachosław