W sobotę 10 listopada 2018r. w Pławanicach z okazji jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości mieszkańcy Gminy Kamień zasadzili dąb „Witos”. Odsłonięto również okolicznościową pamiątkową tablicę, która ma upamiętniać to wydarzenie. Z tej okazji odbył się również IV Bieg Niepodległościowy o Puchar Wójta Gminy Kamień ulicami Pławanic ze startem i metą przy kamieniu upamiętniającym to wydarzenie. W biegu łącznie wzięło udział 74 zawodników:

– w kategorii klas O-IV Szkoły Podstawowej:

                Dziewczęta:                                                               

I miejsce – Weronika Gregorczuk                          

 II miejsce – Karolina Kowalczuk                               

III miejsce – Nikola Pryk     

              Chłopcy:

I miejsce – Mikołaj Petruk

II miejsce – Kuba Wereszczyński

III miejsce – Eryk Jadczak

          – w kategorii klas V-VIII Szkół Podstawowych i Gimnazjum:

            Dziewczęta:                                                                

I miejsce – Weronika Bis                                      

II miejsce – Dorota Lekan                                        

III miejsce – Wiktoria Jadczak      

Chłopcy:

I miejsce – Mateusz Weremczuk

II miejsce – Patryk Durko     

 III miejsce – Kacper Sadlej

          – w kategorii kobiet:                               

I miejsce – Katarzyna Skrzypek                             

II miejsce – Ewa Stafińska                                      

III miejsce – Bożena Matwiejczuk      

–  w kategorii mężczyzn:        

I miejsce – Łukasz Stocki     

II miejsce – Radosław Żuk

III miejsce – Michał Pogorzelec

            Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1,2,3 otrzymali z rąk Wójta Romana Kandziory pamiątkowe puchary i medale, zaś wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. Po uroczystości wszyscy uczestnicy imprezy zostali podjęci słodkim poczęstunkiem w świetlicy wiejskiej.

            Pomysłodawcą IV edycji biegu był Pan Zbigniew Weremko,  nad prawidłowością jego przebiegu czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Izabela Głowacka – Dżaman, Dariusz Stocki i Paweł Łapiński. Pomysłodawcą zasadzenia dębu był Pan Stanisław Kuć. Okolicznościową tablicę wykonał Pan Marek Petruk ze Strachosławia, którą zamontował Pan Daniel Szpindowski z Pławanic.