Urząd Gminy Kamień informuje, że od 16 grudnia 2024 r. będą wykonywane czynności kontrolne w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska tj. przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach i przestrzegania przepisów Uchwały antysmogowej dla województwa lubelskiego,  przez pracowników urzędu posiadających upoważnienie od Wójta Gminy. Kontrole będą przeprowadzane, bez wcześniejszego zawiadomienia mieszkańców.

Podstawą prawną do prowadzenia kontroli palenisk indywidualnych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz upoważnionych przez nich urzędników i funkcjonariuszy straży gminnych stanowi art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska

Zgodnie z ust. 1 tego artykułu to marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska
w zakresie objętym właściwością tych organów.

Osoba naruszająca przepisy uchwały antysmogowej, może być ukarana:

  • mandatem karnym w wysokości do 500zł,
  • grzywną do 5 000 zł zasądzoną wyrokiem sądu
  • w przypadku podejrzenia spalania odpadów kontrolujący będą zmuszeni pobrać próbkę popiołu do badania laboratoryjnego, a w przypadku stwierdzenia spalania odpadów sprawa jest kierowana na drogę sądową.

Co może kontrolujący?

  • Kontrole mogą odbywać się w godzinach od 6.00 do 22.00 w każdy dzień tygodnia na podstawie ważnego upoważnienia wójta/burmistrza/prezydenta miasta
  • Kontrolujący jest uprawniony do wykonywania czynności bezpośrednio związanych z charakterem przeprowadzanej kontroli m.in. sporządzenia dokumentacji fotograficznej, żądania okazania dokumentu potwierdzającego jakość stosowanego paliwa, wykonania pomiaru wilgotności drewna przeznaczonego do spalania w kotle, pobrania próbki popiołu itp. Z przeprowadzonych oględzin kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kontrolowanej osobie fizycznej.

Co może kontrolowany?

  • Żądać okazania identyfikatora/ upoważnienia do kontroli od osób przeprowadzających oględziny;
  • Uczestniczyć na każdym etapie kontroli;
  • Wnieść uwagi do sporządzonego protokołu oględzin w przeciągu 14 dni licząc od dnia zakończenia kontroli do organu przeprowadzającego kontrolę.
  • Prowadzenie kontroli jest obowiązkiem gmin – utrudnianie lub udaremnianie kontroli to przestępstwo w rozumieniu art. 225 Kodeksu Karnego, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.