Gościnne progi Zespołu Szkół w Strachosławiu po raz kolejny otwarły się na najlepszych i najmłodszych twórców ziemi chełmskiej, a to za sprawą odbywającego się tu już po raz XIV Konkursu Poetyckiego im. Pauliny Hołysz pod nazwą „Złote Pióro”.

Turniej przeznaczony jest dla uczniów trzech kategorii wiekowych: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe w Chełmie i Zespół Szkół w Strachosławiu wspierany jest także przez Urząd Gminy w Kamieniu, który sfinansował wydruk antologii wierszy uczniowskich pt. ”Ile trwa moment?”, a także zapewnił uczestnikom, opiekunom i zaproszonym gościom poczęstunek.

Uczniowie, stawiający swoje pierwsze kroki w niełatwym rzemiośle poetyckim mogą liczyć nie tylko na życzliwość i uczciwą ocenę, a także na porady i gruntowną analizę własnych tekstów, dokonaną przez fachowe jury.   W tym roku dwójkę jurorów stanowili Waldemar Taurogiński i dr Danuta Makaryk, która zastąpiła na tym miejscu zmarłego przed dwoma miesiącami, nieodżałowanego i związanego z konkursem „od zawsze” Arkadiusza Sanna.

Tegorocznymi laureatami w kategorii „Szkoła Podstawowa” zostali:

– I miejsce Patrycja Wilgos z Zespołu Szkół w Białopolu (opiekun Irena Starynkiewicz),

– II miejsce Julia Krasowska z Zespołu Szkół w Białopolu (opiekun Wanda Koza),

– III Miejsce Pola Kunka z Zespołu Szkół w Żółtańcach (opiekun Monika Królikowska)

Jury przyznało także dwa wyróżnienia:

– Katarzynie Luty z Zespołu Szkół w Wojsławicach (opiekun Róża Gwarda)

– Lenie Krasowskiej z Zespołu Szkół w Białopolu (opiekun Wanda Koza)

W kategorii „Gimnazjum” nagrodzeni zostali:

– I miejsce Ewelina Gwarda z Gimnazjum nr 1 w Chełmie (opiekun Magdalena Nowakowska)

– II miejsce Aleksandra Sieniawska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku (opiekun Renata Sobczuk)

– III miejsce Sylwia Sulej z Zespołu Szkół w Wojsławicach (opiekun Róża Gwarda)

Wyróżnienie otrzymał Marcin Lackowski z Zespołu Szkół w Wojsławicach (opiekun Róża Gwarda)

Do udziału w konkursie zgłosiło się tylko dwoje uczestników z kategorii „Szkoła Ponadgimnazjalna”. Jurorzy po analizie zestawów nadesłanych przez Bartłomieja Chudobę z III LO w Chełmie i Julię Trubacz z II LO w Chełmie podjęło decyzję o wyróżnieniu obu tych zestawów.

Nagrody szanownym laureatom wręczali nie tylko jurorzy, ale także pani Stanisława Dobrowolska ze Starostwa Powiatowego w Chełmie i dyrektorzy Zespołu Szkół w Strachosławiu: pani Alicja Nafalska i Barbara Błazucka.

Miłą niespodziankę wszystkim nagrodzonym sprawiła pani Halina Graboś – poetka mieszkająca na co dzień w Kamieniu, która wręczyła laureatom własne tomiki poezji.

Całość poetyckiej imprezy okrasił montaż słowno muzyczny poświęcony pamięci Arkadiusza Sanna przygotowany przez panią Beatę Kołosińską i pana Roberta Gałana – pomysłodawcę i organizatora konkursu.

Wsparcie medialne zapewnił organizatorom (jak co roku) „Nowy Tydzień Chełmski”.

Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w XV edycji konkursu już za rok.