Szkoła Podstawowa w Strachosławiu wzięła udział w ,,Narodowym Czytaniu wielkiej literatury” – akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał: ,,(…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”: Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 lektur na ósme Narodowe Czytanie:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Alicja Nafalska, która powitała zaproszonych gości, w tym szczególnie uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły z Kamienia. Następnie uczniowie zaprezentowali pieśni patriotyczne i życiorysy twórców, po czym Wójt Gminy Kamień rozpoczął czytanie noweli ,,Katarynka” Bolesława Prusa. Wybrane utwory czytali: p. Alicja Nafalska – Dyrektor Szkoły, p. Halina Graboś –poetka, p. Izabela Głowacka – Dżaman – wicedyrektor Szkoły, p. Andrzej Krycki –Inspektor ds. Oświaty, p. Marcin Hałaj – radny Gminy Kamień oraz chętni uczniowie. Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka ojczystego, o co zatroszczyły się p. Marta Kołtun i p. Beata Kołosińska, o oprawę muzyczną uroczystości zadbała p. Izabela Harcej.