W niedzielne popołudnie w świetlicy wiejskiej w Pławanicach i na boisku piłkarskim spotkali się mieszkańcy Pławanic i okolicznych miejscowości, a także przyjaciele, znajomi Stanisława Koguciuka malarza z Pławanic oraz twórcy ludowi i artyści z gminy Kamień.

Imprezę zorganizowało Starostwo Chełmskie przy współpracy z Urzędem Gminy Kamień. Zdrowie nie pozwoliło Panu Stanisławowi uczestniczyć w tym wydarzeniu, reprezentowała go córka z mężem i wnuczką.

Córka Krystyna z rąk Starosty Chełmskiego Piotra Deniszczuka i Radnej Rady Powiatu Grażyny Szykuły odebrała wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego” zaś od wójta Gminy Kamień Dariusza Stockiego i przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Czerwonki otrzymała pamiątkową statuetkę za całokształt pracy artystycznej.

Uroczystość uświetniły występy gminnych zespołów śpiewaczych „Rosa” i „Koral”, a także występ solisty Bartłomieja Miszczuka z Rożdżałowa.

Pani historyk Jagoda Barczyńska i Pani etnograf Jolanta Pawlak-Paluszek przybliżyły malarską twórczość Stanisława Koguciuka. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do świetlicy wiejskiej, w celu obejrzenia prac artysty. Po obejrzeniu wystawy zebranych zaproszono na skromny poczęstunek.

Podczas imprezy wójt Stocki nie zapomniał również o najmłodszych uczestnikach przygotowano dla nich dmuchane zjeżdżalnie, zaś gry i zabawy poprowadził animator zabaw dziecięcych.