Obszar gminy Kamień posiada charakter równinny. Największą powierzchnię zajmują użytki rolne (83%) porozdzielane podmokłymi, zatorfionymi obniżeniami terenu oraz nielicznymi zadrzewieniami i niewielkimi lasami. Znaczna część gminy leży na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego i Chełmskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Lasy porastają stosunkowo niewielką powierzchnię (840 ha- 8,6%). Wśród zespołów leśnych dominują dąbrowy, bory sosnowe, grądy. Występują także nieliczne olsy.
Najbardziej interesującym obszarem leśnym w gminie jest fragment dąbrowy świetlistej położony na południe od Strachosławia. Występują tam rzadkie gatunki roślin takie jak: naparstnica zwyczajna, lilia złotogłów. Obszar ten zaproponowano do ochrony pomnikowej.
Największe kompleksy leśne znajdują się: na południe od Natalina i Andrzejowa (kompleks leśny ,,Udalec’) oraz na północ od Andrzejowa do rzeki Kacap (kompleks leśny ,, Andrzejów”). Na ich trenach znajduje się Q użytków ekologicznych obejmujących śródleśne torfowiska. Kompleks leśnym „Andrzejów” występuje chroniony widłak goździsty.
Najbardziej charakterystyczną formacją roślinną gminy Kamień są torfowiska węglanowe związane z terenami podmokłymi i bagiennymi.
Szczególnie ważnym obszarem o tym charakterze jest rezerwat ,,Roskosz”. W granicach gminy zajmuje on powierzchnię 133,5 ha. Najcenniejsze pod względem florystycznym są fragmenty torfowisk z typowymi dla nich zbiorowiskami: kłóci wiechowatej, turzycy Buxbauma, turzycy Duvalla i marzycy rudej. Torfowiska te są unikalne w skali kraju i Europy.
Na obrzeżach zespołów turzycowych występują łąki z wieloma gatunkami rzadkich roślin takich jak: kosaciec syberyjski, ciemiężyca zielona, goryczka wąskolistna, goździk pyszny. Na licznych wysepkach kredowych wśród torfowisk rosną zbiorowiska kserotermiczne z cennym omanem wąskolistnym. W rowach melioracyjnych i torfiankach występują łąki ramienic, rzadkie grzybienie północne oraz pływacze (rośliny owadożerne).
Ogółem na terenie rezerwatu ,,Roskosz” stwierdzono ponad 500 gatunków roślin z czego 25 jest objętych ochroną np.: pełnik europejski, zawilec wielkokwiatowy, len złocisty, gnidosz królewski, storczyk krwisty, storczyk kukawka
Równie bogata jest fauna rezerwatu. Szczególnie liczną i cenną grupę stanowią ptaki, które znajdują tu doskonale warunki do odbywania łęgów. Do rzadkich w skali kraju a występujących na terenie , ,Roskoszy” należą: blotniak łąkowy, błotniak stawowy, bąk, żuraw, dubelt, rycyk, kulik wielki, sowa błotna oraz zagrożona wyginięciem w Polsce i Europie wodniczka.
Również na innych terenach gminy położonych poza rezerwatem występują ciekawe i cenne rośliny i zwierzęta. Ogółem stwierdzono 47 gatunków roślin naczyniowych wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin, na listę roślin zagrożonych w Polsce, listę gatunków zagrożonych Lubelszczyzny oraz podlegających ochronie prawnej. Na szczególną uwagę zasługuje zagrożony w skali ogólnopolskiej starzec cienisty. Do równie ciekawych roślin, które można spotkać na terenie gminy należą storczykowate (10 gatunków). Najcenniejszym gatunkiem florystycznym jest kłóć wiechowata, która zachowała się na licznych stanowiskach. Gmina Kamień należy do bardziej zasobnych w tę roślinę gmin w Polsce. Stwierdzono również występowanie 15 gatunków porostów.
Na obszarze gminy spotyka się równie wiele gatunków zwierząt. Bardzo liczną grupę stanowią ptaki – 123 gatunki (gnieżdżące się i obserwowane). Oprócz wodniczki wyjątkowo cennym gatunkiem zagrożonym w skali globalnej jest derkacz, stwierdzony na kilkunastu stanowiskach w gminie. W kamienieckich lasach występują między innymi: muchołówka, dzięcioł średni, jastrząb, krogulec, myszołów, bocian czarny, orlik krzykliwy. Nad obszarami polno-łąkowymi zaobserwowaæ można sowę pójdźkę i płomykówkę. Do najliczniejszych dużych ssaków należą: sarna, dzik, lis, zając. Równie liczne są małe ssaki takie jak: mysz polna, ryjówka aksamitna, kret, nornik zwyczajny, wiewiórka, jeż. Ponadto obserwowano: łosia, kunę leśną, łasicę i piżmaka.
Na terenie gminy występują również gady takie jak: zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka, żyworódka. Spośród płazów zaobserwowano: kumaka nizinnego, grzebiuszkę ziemną, ropuchę szarą, rzekotkę drzewną oraz różne gatunki żab.
Stwierdzono również występowanie 59 gatunków motyli dziennych, spośród których 14 gatunków wpisanych jest na Czerwoną Listę Zwierząt Ginących.
Poza rezerwatem ,,Roskosz” gmina posiada powierzchniowy pomnik przyrody ,,Wolawce” (powierzchnia 8,8 ha). Utworzono go na terenie Haliczan w celu ochrony zbiorowisk torfowiskowo-leśnych. Najcenniejszym elementem tego terenu jest szuwar kłodowy. Z rzadkich gatunków obserwowano tu ciemiężycę zieloną i gnieźnika leśnego.
W celu zabezpieczenia tak cennych zasobów przyrody gminy Kamień planuje się w przyszłości powiększenie rezerwatu ,,Roskosz” i utworzenie nowego rezerwatu przyrody obejmującego fragmenty łąk turzycowych położonych w dolinie rzeki Kacap. Projektowane są również cztery nowe pomniki przyrody chroniące: fragmenty dąbrowy świetlistej koło Strachosławia, 8 modrzewi europejskich rosnących w okolicy Wolawiec, fragmenty murawy kserotermicznej z cennymi gatunkami flory na zachód od Stefanowa oraz kurhan koło Józefowa. Planuje się również utworzenie 18 nowych użytków ekologicznych.
Północno- wschodnie tereny gminy Kamień zaliczono do Obszarów Specjalnej Ochrony Natura 2000. Jest to sieć ekologiczna, której podstawowym celem jest zachowanie różnorodności biologicznej poprzez ochronę dzikiej fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych
Dostrzegając coraz większe znaczenie ochrony środowiska w gminie Kamień podejmuje się wiele działań proekologicznych. W 2003 r. wybudowano oczyszczalnię ścieków komunalnych. Sukcesywnie rozbudowuje się siei kanalizacyjną. W gminie prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Podejmowane są również różnorodne działania na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych. Gmina w zakresie ochrony środowiska współpracuje z różnymi instytucjami np.: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Stowarzyszeniem Lokalna Akcja na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej, Zarządem Chełmskich Parków Krajobrazowych.