W dniu 1 marca 2018 r. przy pomniku w Haliczanach upamiętniającym walkę żołnierzy oddziału zbrojnego „WiN” por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” i ofiar mordu  dokonanego przez grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na rodzinie Charlińskich odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem uroczystości było Nadleśnictwo Chełm, Wójt Gminy Kamień, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie oraz Sołectwo Haliczany.

Podczas wydarzenia wartę honorową wystawili uczniowie z ZSEiT w Chełmie. Po odegraniu Hymnu Państwowego Pan Jerzy Masłowski, historyk i członek Zrzeszenia Społeczno-Kombadanckiego Wolność i Niezawisłość przybliżył uczestnikom lokalne wydarzenia w przestrzeni historycznej z okresu działalności „Niezłomnych”.

W wystąpieniach okolicznościowych Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora i Nadleśniczy Krzysztof Dźwierzyński nawiązali do obchodzonego Dnia Żołnierzy Wyklętych i podziękowali gościom za udział w uroczystości.

Następnie złożono wieńce przy pomniku z zachowaniem ceremoniału wojskowego nad którym czuwali uczniowie z klasy wojskowej ZSEiT, a uroczystą atmosferę wydarzenia dopełniła gra na werblu w wykonaniu Wiktora Jasiuka – ucznia, harcerza i muzyka z Wojsławic.

W uroczystości uczestniczyły następujące poczty sztandarowe: Poczet sztandarowy Armii Krajowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Szkoły Podstawowej w Strachosławiu.