W dniu 1 marca 2017 r. przy pomniku w Haliczanach upamiętniającym walkę żołnierzy oddziału zbrojnego „WiN” por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” i ofiar mordu  dokonanego przez grupę operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na rodzinie Charlińskich odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem uroczystości było Nadleśnictwo Chełm oraz Wójt Gminy Kamień.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Chełmie Pana Janusza Paszkiewicza , który przywołał pamięć poległych żołnierzy oraz zamordowanych cywilów w walce z systemem komunistycznym.

Pan Janusz Toporek Członek Zarządu WIN i animator upamiętnienia tego miejsca walki i męczeństwa, zapoznał zebranych z działalnością podziemną WIN.

W wystąpieniach okolicznościowych Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora i Nadleśniczy Krzysztof Dźwierzyński nawiązali do obchodzonego Dnia Żołnierzy Wyklętych i podziękowali gościom za udział w uroczystości.

Po wystąpieniach delegacje:  Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora,  Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Czerwonka i sołtys wsi Haliczany Janusz Malinowski, Jarosław Wójcicki- Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Chełmie z delegacją,  Nadleśniczy Krzysztof Dźwierzyński z pracownikami Nadleśnictwa Chełm, Zrzeszenie „WiN” oraz przybyli goście i mieszkańcy  złożyli wieńce i zapalili znicze przy pomniku.

Patriotyczny charakter uroczystości dopełnił udział uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Chełmie, uczniów Szkół Podstawowych w Czerniejowie i Kamieniu, Zespołu Szkół w Strachosławiu, harcerzy z Zespołu Szkół w Strachosławiu z opiekunami, pracowników Nadleśnictwa Chełm i okolicznych mieszkańców.