Obchody Święta Niepodległości w Gminie Kamień miały wzniosły charakter. W szkołach odbyły się uroczyste akademie z montażem słowno – muzycznym z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejnym akcentem obchodów było złożenie przez delegacje radnych wiązanek i zapalenie zniczy w miejscach Pamięci Bohaterów walczących o niepodległość w Haliczanach, Andrzejowie, Kamieniu, Pławanicach. Punktem kulminacyjnym były Biegi Niepodległościowe o Puchar Wójta Gminy Kamień, w których udział wzięło 70 osób. Czołowe miejsca zajęli uczniowie i młodzież w następujących kategoriach: szkoła podstawowa w kategorii dziewcząt: pierwsze miejsce Dominika Czajka SP Kamień, drugie miejsce Ania Wawrzyk SP Kamień, trzecie miejsce Justyna Dzwonik SP Kamień w kat. chłopców: pierwsze miejsce Łukasz Klekotiuk SP Kamień, drugie miejsce Maciej Witkowski SP Czerniejów, trzecie miejsce Oskar Pluto SP Czerniejów. Gimnazjum w kat. dziewcząt: pierwsze miejsce Julia Kołosińska Gimnazjum w Strachosławiu, drugie miejsce Zuzanna Wojtiuk Gim. w Strachosławiu, trzecie miejsce Natalia Kołosińska Gim. w Strachosławiu, w kat. chłopców: pierwsze miejsce Łukasz Stocki Gim. nr 6 w Chełmie, drugie miejsce Hubert Łontkowski Gim. w Strachosławiu, trzecie miejsce Piotr Zalewski Gim. w Strachosławiu. Młodzież i dorośli w kat. kobiet: pierwsze miejsce Izabela Głowacka- Dżaman nauczyciel ZS w Strachosławiu, drugie miejsce Dorota Bas, trzecie miejsce Anna Syryjczyk i Natalia Zubek- Olszewska, w kat. mężczyzn: pierwsze miejsce Sławomir Krawczuk, drugie miejsce Andrzej Krupa, trzecie miejsce Robert Bas. Najmłodszym uczestnikiem został Miłosz Krawczuk, zaś najstarszym Dariusz Mendel. Zwycięzcom Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Czerwonka oraz Zbigniew Weremko nauczyciel ZS w Strachosławiu wręczyli okolicznościowe medale, puchary i dyplomy. Imprezę zakończono gorącym poczęstunkiem.