Uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto akademią, podczas której uczniowie gimnazjum w formie inscenizacji przedstawili wydarzenia z 1918 r. oraz zaprezentowali pieśni legionowe. Potem delegacja harcerzy zapaliła znicz przy Dębie Pamięci poświęconym kapitanowi Józefowi Bocheńskiemu, który walczył o niepodległość oraz złożono wiązankę przy tablicy upamiętniającej nadanie szkole imienia Konstytucji 3 Maja.

W przemówieniu dotyczącym odzyskania przez Polskę Niepodległości Pani Dyrektor Alicja Nafalska upamiętniła również ważny moment związany z historią szkoły 11 listopada 1989 r., w którym szkole nadano imię Konstytucji 3 Maja.

Następnie w dniu 11. 11. 2017 r. uczniowie szkół z terenu Gminy Kamień wzięli udział w III Biegu Niepodległości – Pławanice 2017 r.

Biegi odbyły się w następujących kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i dorośli.

W kategorii szkół podstawowych miejsca zajęli:

Kategoria dziewczyny:

Weronika Bis
Julia Durko
Natalia Wojtiuk

Kategoria chłopcy:

Maciej Witkowski
Łukasz Klekotiuk
Wojciech Gajewski

W II kategorii wyniki były następujące:  

Kategoria dziewczyny:

Aleksandra Dudek
Nikola Sadlej 
Wiktoria Krupa

Kategoria chłopcy:

Wiesław Fajman
Kajetan Góżdż
Kuba Krawczuk

Wśród dorosłych najwyższe lokaty zajęli:

Kategoria kobiety:

Katarzyna Skrzypek
Izabela Głowacka – Dżaman
Marzena Miszczak
Dorota Bas

Kategoria mężczyzni:

Wiesław Michalczuk 
Robert Bas
Robert Krawczuk

Uroczystość szkolną przygotowali Beata Kołosińska, Beata Wanarska – Zakaszewska, Izabela Harcej, Robert Gałan, Agnieszka Baran – Reducha, Agnieszka Adamczuk – Koziej, Teresa Wawryniuk.

Biegi przygotowane zostały przez Zbigniewa Weremkę, Izabelę Głowacką – Dżaman, Pawła Łapińskiego, Teresę Wawryniuk, Monikę Gajewską we współpracy z Wójtem Gminy Kamień Romanem Kandziorą oraz opiekunami świetlic wiejskich ze Strachosławia, Pławanic, Kamienia.