Grupa społeczników z powiatu chełmskiego, ale nie tylko, postawiła sobie za cel upamiętnienie Polaków ratujących podczas II wojny światowej przed zagładą swoich sąsiadów narodowości żydowskiej. To okazja, aby każdy, kto zna historie o heroizmie mieszkańców naszego regionu podzielił się nimi. Zostaną one spisane i wydane w książce, która obok pomnika poświęconego bohaterom będzie zwieńczeniem tej inicjatywy.

Przedsięwzięcie przebiega pod hasłem „Ocalić od zapomnienia cichych bohaterów ratujących w czasie II wojny światowej obywateli polskich narodowości żydowskiej”. Koordynatorem projektu jest Stanisław Kuć, związany z gminą Chełm oraz Kamień przedstawiciel Stowarzyszenia „Forum Polskie”. Oprócz niego w powołanym komitecie społecznym są też inni społecznicy, którzy podjęli wyzwanie uchronienia od zapomnienia odwagi mieszkańców naszego regionu. Takich cichych bohaterów ratujących w czasie wojny swoich sąsiadów Żydów u nas nie brakowało, o czym informowaliśmy na łamach „Nowego Tygodnia”. Członkowie komitetu społecznego apelują do naszych Czytelników oraz wszystkich, którzy znają takie historie o ich przekazanie i kontakt (tel. nr 605 097 430 lub na adres mail: [email protected]).

Historie te zostaną spisane i wydane w książce, która jest częścią projektu. Kolejnym jego etapem będzie budowa i odsłonięcie pomnika lub obelisku upamiętniającego bohaterów, narażających życie własne i najbliższych dla ratowania innych. Ma być on zlokalizowany w Pławanicach (gmina Kamień). Inicjatywę społeczną objął patronatem honorowym Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także Urząd Gminy Kamień.

– Liczymy na Państwa zaangażowanie oraz okazanie troski o przekazanie następnym pokoleniom naszej historii – historii Polski – mówi S. Kuć.

Oprócz S. Kucia w skład komitetu społecznego wchodzą: Beck Shlomit (Izrael), Krystyna Chomiarczuk, Beata Wanarska, Małgorzata Klekot, Lucyna Dargiewicz, Ryszard Mielniczuk, Mariusz Matera, Zbigniew Weremko, Marek Parada, Tadeusz Ostrowski, Stefan Sakowski, Arkadiusz Kędzierawski, Arkadiusz Zawiaczyński.

Żródło: Nowy Tydzień Chełmski, 4.10.2021 r.