W niedzielne popołudnie na boisku przy Szkole Podstawowej w Czerniejowie odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika poświęconego zamordowanym w 1940 roku przez NKWD w Katyniu i Charkowie Oficerom – por. Janowi Paprockiemu i ppor. Janowi Sakowskiemu.
Uroczystość rozpoczął wójt Dariusz Stocki, który powitał wszystkich zebranych a w szczególności zaproszonych gości:
Serdecznie dziękuję Społecznemu Komitetowi za zaangażowanie w realizację tego projektu – budowy pomnika. Bez waszej determinacji i poświęcenia to miejsce byłoby dziś puste. Dziękuję również dyrekcji, nauczycielom i uczniom za przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości, a wcześniej w listopadzie ubiegłego roku zasadzenie „ Dębów Katyńskich.” Pamięć o Polakach, którzy oddali życie za Naszą Ojczyznę, to Nasz Wszystkich Polaków obowiązek – powiedział wójt Stocki.
W uroczystości uczestniczyła posłanka ziemi chełmskiej Anna Dąbrowska – Banaszek, generał brygady Kazimierzy Dyński, władze gminy wójt Dariusz Stocki, sekretarz Beata Taras, skarbnik Irena Jagiełło, kapitan placówki Straży Granicznej w Dorohusku Robert Popek, zastępca komendanta PSP w Chełmie brygadier Stanisław Kołtun, aspirant sztabowy KMP w Chełmie Jacek Leszczyński, rodzina zamordowanego oficera Jana Sakowskiego: Marianna, Krzysztof i Stefan Sakowscy, członkowie Związku Piłsudczyków Okręg Lubelski, radni i sołtysi z gminy Kamień.
Podczas uroczystości Poczty Sztandarowe wystawili: 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej, Szkoła Podstawowa w Kamieniu, Szkoła Podstawowa
w Strachosławiu, Związek Piłsudczyków Okręg Lubelski, Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieniu, Ochotnicza Straż Pożarna w Strachosławiu.
W czasie uroczystości wojskową asystę honorową pełnili żołnierze z 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także harcerze z drużyny „ Warta” ze Szkoły Podstawowej w Strachosławiu.
Po powitaniu wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy i wciągnięto Flagę na maszt. Następnie ksiądz Radosław Karpiuk z Parafii w Kamieniu odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich zamordowanych 85 lat temu w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Kozielsku a w szczególności oficerów Jana Paprockiego i Jana Sakowskiego, pamięci których wybudowano Pomnik. Po mszy nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika przez rodzinę zamordowanego Jana Sakowskiego i zaproszonych gości. Po odsłonięciu złożono wieńce i wiązanki, a także zapalono znicze. Następnie wygłoszono okolicznościowe przemówienia przez organizatora i zaproszonych gości . Po nich odbyła się część artystyczna w czasie której wystąpili z montażem słowno – muzycznym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerniejowie, gminne zespoły śpiewacze „Rosa” i „Koral”, a także Zespół wokalny „Hubal” z Hrubieszowa.
Na zakończenie wydarzenia obecnych poczęstowano żołnierską grochówką.