11 listopada w Pławanicach, aby uczcić Święto Niepodległości mieszkańcy Gminy Kamień wzięli udział w VII Biegu Niepodległości o „Puchar Wójta Gminy Kamień” ulicami Pławanic z metą przed Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w dziesięciu kategoriach wiekowych. W biegu łącznie wzięło udział ponad 130 zawodników.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

Urodzeni: 2016-2015 – dziewczęta

I miejsce – Hanna Piątek – SP Strachosław

II miejsce – Roksana Wojnowska – SP Czerniejów

III miejsce – Amelia Kowalska – SP Strachosław

Urodzeni: 2016-2015 – chłopcy

I miejsce – Janek Żuk – SP Strachosław

II miejsce – Mateusz Dudek – SP Kamień

III miejsce – Fabian Wielgus – SP Czerniejów

Urodzeni: 2014-2013 – dziewczęta

I miejsce – Karina Wojnowska – SP Czerniejów

II miejsce – Amelia Szwed – SP Strachosław

III miejsce – Kinga Porzycka – SP Strachosław

Urodzeni: 2014-2013 – chłopcy

I miejsce – Wiktor Wielgus – SP Strachosław

II miejsce – Łukasz Rekuta – SP Czerniejów

III miejsce – Brajan Pawłowski – SP Czerniejów

Urodzeni: 2012-2011  – dziewczęta

I miejsce – Katarzyna Wypychiewicz – SP Strachosław

II miejsce – Katarzyna Świdroń – SP Kamień

III miejsce – Weronika Dyczko – SP Kamień

Urodzeni: 2012-2011 – chłopcy

I miejsce – Wiktor Pudło – SP Strachosław

II miejsce – Szymon Mierzejewski  – SP Nr 7 Chełm

III miejsce – Szymon Mordacz  – Czerniejów

Urodzeni: 2010-2009 – dziewczęta

I miejsce – Martyna Stocka – I LO Chełm

II miejsce – Nikola Michalska – SP Czerniejów

III miejsce – Zuzanna Szwed – SP Strachosław

Urodzeni:  2010-209 – chłopcy

I miejsce – Jan Grabowski – Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełm

II miejsce – Mateusz Grzywny  – Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełm

III miejsce – Michał Wójcik  – SP Kamień

Dorośli – panie

I miejsce – Paulina Tabiszewska – Mołodutyn

II miejsce – Marlena Lewkowicz – Andrzejów

III miejsce – Iwona Świrek – Świerszcz-Pławanice

Dorośli – panowie

I miejsce – Łukasz Klekotiuk – Pławanice

II miejsce – Łukasz Stocki – Chełm

III miejsce – Krystian Kołtun – Kamień.

Najstarszym zawodnikiem biegu okazała się Renata Watrakiewicz mieszkanka Kamień Kolonii.

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1,2,3 odebrali z rąk wójta Dariusza Stockiego i skarbnik gminy Ireny Jagiełło pamiątkowe dyplomy, puchary i medale, zaś wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. W trakcie biegu wójt Stocki, skarbnik gminy Irena Jagiełło, Stanisław Kuć i Członkowie Stowarzyszenia Piłsudczyków Oddział Lublin złożyli wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci poległych bohaterów znajdujących się w Pławanicach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.

Po uroczystości uczestnicy biegu i zaproszeni goście zostali podjęci poczęstunkiem przygotowanym w świetlicy wiejskiej. W trakcie, którego pani Jadwiga ze Stowarzyszenia Piłsudczyków porwała wszystkich obecnych do śpiewu patriotycznych pieśni, zgromadzeni wspólnie odśpiewali: „Przybyli ułani pod okienko”, „Białe róże”, „Legiony to żołnierska nuta…”, „My Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”.

VII Bieg Niepodległości zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele ze Szkół Podstawowych w: Strachosławiu, Kamieniu i Czerniejowie, Izabela Głowacka – Dżaman, Zbigniew Weremko, Monika Sobczyk, Paweł Łapiński, Mariusz Prystupa oraz panie prowadzące świetlice wiejskie na terenie gminy: Kinga Niemczuk, Magdalena Kowalska
i Marzena Sobczuk.