„Wiersze jak ziarna”

 

„Dziękuję ci Ziemio Ojczysta

Za dywan zielony

Pod nogami rozścielony

Za gniazda bocianie i wierzby płaczące

Za Bogurodzicę i ora w koronie

Za ptaki na nieboskłonie zwiastujące burzę

Za pory roku jak paciorki różańca

Za róże biało- czerwone….”

                           ( Fragment wiersza  Haliny Graboś )

 

W sobotę 29 października 2016 r. w Świetlicy wiejskiej w Kamieniu spotkali się miłośnicy poezji, aby uczcić wydanie piątego już tomiku Haliny Graboś, tym razem poezji ludowej pt  „Wiersze jak ziarna”, którą oprócz klasycznej, autorka z powodzeniem uprawia.

Poprzednie jej tomiki to „Gdzie się maleńki płomyk pali” wydany w 2003r , „Drogi życia” w 2007 r, „ Myśli niesekretne” w 2010r i „Róże z Pierii” w 2014r.

„Autorka pokazuje, że o bliskości człowieka z naturą można pisać z wielkim artyzmem. W większości są to wiersze wolne, o nieregularnych strofach, nie brakuje w nich skomplikowanych metafor, natomiast tematyka i obecny w wierszach folklor, sprawiają, że zamiast sformułowania „poezja ludowa”, możemy powiedzieć, że Halina Graboś  uprawia poezję współczesną „ na ludowo”- nie będąc poetką  stricte ludową, lecz artystką,  która umiejętnie przenosi na papier to, co podpowiada jej poetycka pamięć”

                                                       ( Fragment z recenzji  Michała Kołosińskiego)

„Wiersze, które posiadają wiele spostrzeżeń na temat życia, świata i Boga wzbogacają nas duchowo i uwrażliwiają na słowo. Poezja Pani jest cennym wkładem w kulturę naszej gminy, regionu i ojczyzny. „

(  Fragment Listu Gratulacyjnego podpisany  przez  Wójta Gminy Kamień Romana Kandziorę i Starostę Chełmskiego Piotra  Deniszczuka)

Halina Graboś należy do Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36″ oraz do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Wśród zaproszonych gości byli obecni: Wójt Gminy Kamień pan Roman Kandziora,  główny inicjator i gospodarz spotkania ,  pani Joanna Jabłońska sekretarz Gminy Kamień, Przewodniczący Rady Gminy pan  Zbigniew Czerwonka, Radny Gminy Kamień Pan Dariusz Mendel, pan Michał Kołosiński edytor, recenzent tomiku Haliny Graboś  „Wiersze jak ziarna” , pan Waldemar Taurogiński , literat, właściciel Wydawnictwa Tawa, wydawca tomiku poetki, pan Piotr Czapka artysta ludowy z Kamienia, autor ilustracji do tomiku Pani Haliny , v-ce dyrektor Zespołu Szkół w Strachosławiu Pani Barbara Błazucka, pan Marek Miszczuk, chełmski bard, Chełmska  Grupa  Literacka   „ Lubelska 36” na czele z prezesem Iwoną Chudobą,  zespoły śpiewacze z Kamienia „Koral” i „Rosa”,  młodzież szkolna z terenu gminy Kamień rodzina, sąsiedzi, przyjaciele i znajomi pani Haliny  oraz mieszkańcy Kamienia.

Montaż poetycko –muzyczny  przedstawiła młodzież  z  Zespołu Szkół  w Strachosławiu pod kierownictwem Roberta Gałana.  Wnuczki poetki , Weronika i Natalka zaprezentowały kilka wierszy z  dorobku babci.  Młodzi  artyści  popisali się wysokim poziomem artystycznym i kunsztem recytatorskim.

 

Od wszystkich przybyłych gości  autorka dostała wiele życzeń, kwiatów i upominków. Uczestnicy biesiady poetyckiej zostali ugoszczeni  wybornym poczęstunkiem ufundowanym przez  wójta gminy i męża poetki. 

Biesiada poetycka przebiegła w gościnnej, urokliwej i przyjacielskiej atmosferze.