Gmina Kamień w ramach dotacji ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej zrealizowała zadanie pn. „Dostawa, montaż i uruchomienie kompletnego, multimedialnego, przenośnego, strzeleckiego systemu szkolno-treningowego w ramach konkursu pn. „Strzelnica w powiecie 2023””. Celem konkursu było m.in. podniesienie atrakcyjności sportu strzeleckiego, kształtowanie i utrwalenie prawidłowych nawyków strzeleckich wśród młodzieży szkolnej i członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność o charakterze pro obronnym, aktywizacja i popularyzacja szkolenia strzeleckiego wśród społeczności lokalnej w obszarze odpowiedzialności jednostek samorządu terytorialnego.

Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek) zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu; przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania uwzględniających między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelenie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności.

Zasada działania systemu opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery przeprowadzana jest przez odpowiednie moduły oprogramowania. Każde zarejestrowane przez kamerę trafienie w ekran rozpoczyna proces obliczania krzywej balistycznej lotu wirtualnego pocisku (zależnie od rodzaju broni i amunicji) oraz wygenerowanie jej w przestrzeni 3D, a następnie porównanie z celami 3D. Trafienia celu lub brak trafienia (uderzenie wirtualnego pocisku w ziemię) obrazowane są odpowiednio na ekranie.

Z wirtualnej strzelnicy korzystać będą uczniowie lokalnych szkół, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz służb mundurowych.

Realizacja zadania została dofinansowana z dotacji celowej finansowanej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowita wartość zadania wyniosła 183 818,94 zł, wartość dotacji: 147 055,15 zł.