O tym, że szachy sprzyjają rozwojowi człowieka wiedzą wszyscy. Że kształtują myślenie analityczne i strategiczne także nie trzeba nikogo przekonywać, ale o tym że mogą być świetnym sposobem na spędzenie w miłej atmosferze wolnego czasu najlepiej wiedzą uczestnicy XI Otwartego Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Kamień.

          To właśnie tutaj, a konkretnie w Strachosławiu przed trzynastu laty narodził się pomysł, aby stworzyć dzieciom i młodzieży alternatywę dla nudy często prowadzącej do uzależnień. Wtedy właśnie nauczyciel bibliotekarz z gimnazjum – Robert Gałan wystąpił do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z propozycją organizacji turniejów gminnych a po dwóch latach także otwartych opatrzonych wspólnym hasłem „Trzeźwy Umysł”. Pomysł padł na podatny grunt. Wspierany przez wójta gminy pana Romana Kandziorę konkurs zapisał się w terminarzu wydarzeń szachowych województwa lubelskiego a w ubiegłym roku osiągnął już status turnieju międzynarodowego.

          W ciągu tych jedenastu lat na 64 polach zmagali się zawodnicy reprezentujący nie tylko okoliczne gminy powiatu chełmskiego ale także Włodawę, Krasnystaw, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Chełm, Lublin, Luboml, Kowel i wiele innych miejscowości po obu stronach granicy. Nie inaczej było podczas ostatnio rozegranego turnieju w niedzielę 26 marca 2017 roku w hali sportowej Zespołu Szkół w Strachosławiu.

          W szranki stanęło 64 miłośników królowej gier. Zawodnikom nie przeszkadzała nawet zmiana czasu wymagająca wcześniejszego o godzinę wstania z łóżka. Na turnieju pojawili się seniorzy (najstarszy miał 79 lat), juniorzy (najmłodszy w wieku lat 7) i całe rodziny, a wszyscy podkreślali miłą, familijną atmosferę sprzyjającą rozgrywaniu zawodów.

          O klimat imprezy zadbali organizatorzy: Urząd Gminy Kamień i Zespół Szkół w Strachosławiu, którzy tworząc warunki do wzniosłej gry nie zapomnieli o sprawach bardziej przyziemnych jak ciepłe napoje, słodkie i słone przekąski, a także gorący posiłek w połowie rozgrywek. Dzięki finansowemu wsparciu przedsiębiorstwa „Komputronik” S.A. przygotowano dla finalistów zawodów 28 cennych i ciekawych nagród rzeczowych, a pamiątkowe znaczki dla wszystkich uczestników turnieju zapewnił inny sponsor – „Pixel foto-video” z Chełma. O odpowiednią promocję zadbał „Nowy Tydzień Chełmski” będący patronem medialnym imprezy.

Tak jak w każdym konkursie uczestnikom zależy na zwycięstwie, a podczas turnieju „Trzeźwy Umysł” wygrać można było aż w pięciu kategoriach.

W kategorii seniorów zwycięzcami zostali:

– I miejsce – Vasyl Samoliuk z Lubomla

– II miejsce – Wojciech Bolesta z Żólkiewki

– III miejsce – Arkadiusz Łuczkiewicz z Wojsławic

W kategorii seniorek sukces odniosły:

– I miejsce – Karolina Radecka z UKS Astra Leśniowice

– II miejsce – Gabriela Niedorys z UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski

– III miejsce – Tetiana Chyshyi z Lubomla

W kategorii juniorów najlepsi okazali się:

– I miejsce – Artem Manzhos z Kowla

– II miejsce – Krzysztof Iwańczuk reprezentujący MKS Agros Chełm

– III miejsce – Marek Błaszczuk z GOKiT Dorohusk

Kategorię juniorek zdominowały:

– I miejsce – Natalia Oszust z UKS Astra Leśniowice

– II miejsce – Karolina Niedorys z UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski

– III miejsce – Viktoria Bratash z Kowla

Ostatnią kategorię stanowili zawodnicy gminy Kamień:

– I miejsce – Kamil Kozaczuk

– II miejsce – Adrian Ołyniuk

– III miejsce – Michał Gałan

          Nagrody zwycięzcom wręczali: pan Roman Kandziora – Wójt Gminy Kamień, Alicja Nafalska – dyr. Zespołu Szkół w Strachosławiu i pan Edward Chowra sędzia zawodów. Oprócz zwycięzców drobne upominki otrzymali wszyscy grający w turnieju goście z za granicy.

          Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy byli bardzo zgodni: spotykamy się znowu, już za rok.

 

Zespół Szkół w Strachosławiu