Po raz dwunasty szachiści z województwa lubelskiego i Ukrainy spotkali się w Strachosławiu na XII Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Kamień pod hasłem „Trzeźwy Umysł”. Zawody zorganizowane 11 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu przyciągnęły 73 graczy reprezentujących kluby sportowe m. in. z takich ośrodków jak: Lublin, Chełm, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Kowel, Kijów.

Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 15 minut na zawodnika. W poszczególnych kategoriach triumfowali:

Kategoria seniorów:

I miejsce – Wojciech Bolesta z Żółkiewki

– II miejsce – Igor Merkuryev Kijowa

– III miejsce – Edward Chowra z Chełma

Kategoria seniorek:    

I miejsce – Kuna Aleksandra z Lublina

– II miejsce – Borek Dominika z Tomaszowa Lubelskiego

– III miejsce – Niedorys Karolina z Tomaszowa Lubelskiego

Kategoria juniorów:   

– I miejsce – Kamil Cisek  z Tomaszowa Lubelskiego

– II miejsce – Manzhos Artem z Kowla

– III miejsce – Paweł Gromek z Tomaszowa Lubelskiego

Kategoria juniorek:

I miejsce – Aleksandra Gromek z Tomaszowa Lubelskiego

– II miejsce – Sprzączka Emilia z Tomaszowa Lubelskiego

– III miejsce – Alicja Puźniak z Tomaszowa Lubelskiego

Spośród uczestników turnieju wyłoniono także i nagrodzono zawodników reprezentujących Gminę Kamień. W tym roku w kategorii seniorów zwyciężyli:

– I miejsce – Przemysław Dudko z Andrzejowa

– II miejsce – Michał Gałan z Chełma

– III miejsce – Krystian Dudko z Andrzejowa

Nagrodę i puchar dla najlepszego juniora z gminy Kamień otrzymał Dawid Wawryniuk ze Strachosławia.

Wójt Gminy Kamień Pan Roman Kandziora i Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Strachosławiu Pani Barbara Błazucka, którzy dokonywali dekoracji i wręczali triumfatorom nagrody, uhonorowali także szachową statuetką najmłodszą zawodniczkę w turnieju, którą okazała się siedmioletnia Weronika Mandziuk z Tomaszowa Lubelskiego.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali dobrą organizację, miłą i rodzinną atmosferę towarzysząca turniejowi, chwalili za ciekawe nagrody i pyszny poczęstunek. Organiacja turnieju możliwa była dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kamieniu, która od dwunastu lat finansuje zawody popierajac głoszone przez organizatorów i umieszczone w nazwie konkursu hasło życia w trzeźwości. Duże podziękowania należą się także chełmskim sponsorom: firmie „Komputronik” za wsparcie turnieju nagrodami i firmie „Pixel” za wykonanie pamiątkowych znaczków, oraz tygodnikowi „Nowy Tydzień” za patronat medialny.   

Na zakończenie zawodów Wójt Gminy Kamień podziękował sędziemu Panu Wiesławowi Radzięciakowi i pomysłodawcy turnieju Panu Robertowi Gałanowi po czym zaprosił Uczestników do udziału w następnej edycji zawodów w przyszłym roku.