W niedzielę 3 lipca 2016 r. w Strachosławiu odbył się XIX turniej gmin „Między Nami Sąsiadami”. Tego dnia boisko przy Zespole Szkół stało się areną rywalizacji i miejscem świetnej zabawy dla przedstawicieli 8 gmin. Oprócz gospodarzy w imprezie wzięły udział gminy z powiatu chełmskiego: Białopole, Dorohusk, Leśniowice, Wojsławice, Żmudź oraz Horodło z powiatu hrubieszowskiego. Gościnnie wzięła udział gmina Połapy z Ukrainy.

Patronat honorowy nad turniejem objął Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk, a wśród zaproszonych gości byli m.in.: Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Województwa, Grażyna Szykuła – Przewodnicząca Rady Powiatu Chełmskiego, Kpt. Mariusz Wójcik z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, Agnieszka Kiryczuk – WBS Chełm, Waldemar Szynal – Prezes PKS Chełm, Beata Juśkiewicz – Prezes LGD Ziemi Chełmskiej, Małgorzata Grzegorczuk – Kierownik KRUS w Chełmie, Krystyna Szpak–Lipińska – Dyrektor Studium Medycznego, Wołodymyr Bogozewswkij – wójt gminy Połapy.

W trakcie turnieju oceniony został dorobek kulturalny każdej z gmin, które zaprezentowały się na scenie poprzez śpiew, taniec i recytację.

Poza tym gminy współzawodniczyły w 10 konkurencjach, tj.: zawody wędkarskie na zbiorniku w Natalinie, konkurs wiedzy BHP, przeciąganie liny, cięcie drewna parami, konkurencja strażacka, wyciskanie ciężarka 17,5 kg, slalom z piłką, skoki w workach, ujeżdżanie mechanicznego byka. Przprowadzony został również konkurs plastyczny „Kompozycja kwiatowa metodą Quillingu” oraz konkurs na „Najsmaczniejszą roladę wytrawną”.

Najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny, wielu wrażeń dostarczyło cięcie drewna parami i wyciskanie ciężarka. Najzabawniejszą konkurencją było ujeżdżanie mechanicznego byka, w której współzawodniczyli wójtowie i przewodniczący rad gmin.

Ponadto uczestnicy wystawili swoje stoiska promocyjne, gdzie twórcy ludowi i KGW prezentowali wyroby rękodzielnicze i kulinarne.

Po dokonanym podsumowaniu i wręczeniu nagród zwycięzcom, publiczność bawiła się przy muzyce zespołu SOLARIS, a następnie podczas zabawy tanecznej z zespołem WademekkuM.

Sponsorami tegorocznego Turnieju Gmin „Między nami sąsiadami” byli:

– Cemex Polska Sp. z o.o. Chełm

– Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie

– Edward Solak P.H. AGRO – TERS Chełm

-„NORBITEX” Usługi Koparkowo-Ładowarkowe Norbert Sadlej Kamień

– Sklep Spożywczo – Przemysłowy „KOLIBER” Kamień

– LGD Ziemi Chełmskiej

– Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

– H. Skóra A. Rakowski P.U.H.P. PRECTO S.C. „STIHL” Chełm

– Bogusław Kaleta P.H.U. Wólka Tarnowska

– Maraton P.H.U. – S.C. Sklep Sportowy Chełm

– Robert Nycz P.H.U. „OLIMP” Chełm

Wyniki poszczególnych konkurencji Gminy Kamień:

Prezentacja dorobku kulturalnego gmin – 1 miejsce (Zespół Śpiewaczy Rosa wraz z zespołem wokalnym Stone działającym przy Szkole Podstawowej w Kamieniu) Przeciąganie liny – 6 miejsce (Adam Dyczkowski, Stanisław Kandziora, Paweł Kandziora, Adam Skałecki, Kamil Wnuk), Cięcie drewna parami – 1 miejsce – Anna i Roman Kosiniec Zawody strażackie – 7 miejsce – (Marek Domadaj i Paweł Fituła) Zawody wędkarskie – 4 miejsce (Piotr Moliński)

Wyciskanie ciężarka 17,5 kg – 1 miejsce (Tomasz Skowroński)

Konkurs BHP w rolnictwi – 1 miejsce (Piotr Strelczuk)

Skoki w workach – 1 miejsce (Klaudia Łysakowska, Tomasz Fajman, Łukasz Stocki)

Slalom z piłką – 1 miejsce (Natalia Krupa, Dawid Lewkowicz, Patryk Petruk)

Ujeżdżanie mechanicznego byka – 1 miejsce (Roman Kandziora, Zbigniew Czerwonka)

Najsmaczniejsza rolada wytrawna – 3 miejsce (Danuta Radomska) Kompozycja Kwiatowa metodą Quillingu – 1 miejsce (Aleksandra Soroka)

Zwycięzcą XIX Turnieju została Gmina Kamień zdobywając łącznie 65 punktów, II miejsce zajęła Gmina Białopole z 53 punktami, III miejsce Gmina Żmudź z 47 punktami, IV miejsce Gmina Horodło (45 pkt.), V miejsce Gmina Leśniowice (45 pkt.), VI miejsce Gmina Dorohusk (42 pkt.), VII miejsce Gmina Wojsławice (35 pkt.)