W ramach współpracy Gminy Kamień z Gminą Połapy na Ukrainie delegacja uczniów (sportowców i harcerzy) z Zespołu Szkół w Strachosławiu uczestniczyła w dniu 27 maja 2016 r. w uroczystym zakończeniu roku szkolnego w Szkole w Połapach.W delegacji również udział wzięli Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora, dyrektor szkoły Alicja Nafalska oraz nauczyciele Izabela Głowacka Dżaman i Dariusz Stocki.       Podczas trwania uroczystości harcerki Magdalena Ragus i Karolina Skibińska z Zespołu Szkół w Strachosławiu wspólnie z uczniami szkoły w Połapach wystąpiły z wokalem w montażu słowno – muzycznym. Występ naszych harcerek cieszył się dużym uznaniem. Po rozdaniu dyplomów i występach artystycznych młodzież ze Strachosławia wymieniła się upominkami z rówieśnikami z Połap. Następnie każdy uczeń z nowo poznaną koleżanką/kolegą z Połap na dziedzińcu przed szkołą zasadzili ozdobne krzewy, które stworzyły symboliczną „Aleję przyjaźni Gminy Połapy z Gminą Kamień”. Pod koniec uroczystości w sali gimnastycznej rozegrano mecz koszykówki oraz piłki siatkowej chłopców. Reprezentanci Strachosławia w obu dyscyplinach zwyciężyli rówieśników. W koszykówce 18:4, natomiast w piłce siatkowej 2:0 w setach. Po zmaganiach wszyscy zostali podjęci uroczystym obiadem, w czasie którego podjęto rozmowy o wspólnych działaniach obu szkół na najbliższą przyszłość.W rewanżu za miłe i serdeczne przyjęcie Wójt Roman Kandziora zaprosił władze gminy Połapy i delegację uczniów na Święto Rodziny do Czerniejewa.