W ubiegłym tygodniu na terenie naszej gminy gościliśmy obywateli Niemiec, którzy z pomocą humanitarną dla uchodźców przyjechali do Chełma z Maklenburgii (pomorze przednie – Niemcy) pokonując ponad 1200 km. Niosący pomoc mieszkają: w Rugen, Samtens, Sehln, Stralsund. W tych miejscowościach zorganizowano zbiórkę, którą nagłośniono w lokalnym radio, ilość zebranych rzeczy zaskoczyła organizatorów. Dary załadowano w sumie do ponad czterdziestu samochodów z różnego rodzaju przyczepami (z darami pojechały nawet cztery przyczepy przystosowane do przewozu koni). Przywieziono je do Chełma gdzie zostały przeładowane na samochody ciężarowe, które następnie dostarczą je na Ukrainę.

Przy pomocy strażaków ochotników z OSP Kamień i Czerniejów przygotowaliśmy miejsca do spania w dwóch naszych świetlicach tj. w Czerniejowie i Haliczanach. Przyjęliśmy ponad czterdzieści osób narodowości niemieckiej i Polkę Panią Gosię pochodzącą z Lubelszczyzny z miasta Poniatowa, która wcieliła się w rolę tłumacza. Następnego dnia naszych gości podjęliśmy obiadem w stołówce szkolnej w Szkole Podstawowej w Strachosławiu.

Wójt Dariusz Stocki dziękuje serdecznie strażakom ochotnikom za okazaną pomoc w przygotowaniu świetlic w Haliczanach i Czerniejowie oraz pracownikom niepedagogicznym ze Szkoły Podstawowej w Strachosławiu za przygotowanie obiadu dla naszych gości.