X Otwarty i XII Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kamień pod hasłem „Trzeźwy Umysł” rozegrano w niedzielę 13.03.2016 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Strachosławiu.

Zawody zorganizowane zostały dzięki funduszom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która sfinansowała zakup pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych oraz zapewniła uczestnikom posiłek. W tym roku organizatorom udało się pozyskać sponsorów (sklep „Komputronik” i zakład „Pixel” foto-video), którzy ufundowali dodatkowe nagrody dla zawodników, spoza podium.

 

W zawodach udział wzięło 60 zawodników z całego województwa lubelskiego (m.in. Lublina, Chełma, Dorohuska) oraz gościnnie trójka zawodników ukraińskich z położonej niedaleko polskiej granicy miejscowości Połapy: Tetiana Kuszczik, Maria Chomeńczuk i Wasyl Pszawa. Ponad połowę zawodników stanowili juniorzy, co świadczy o wielkim zainteresowaniu królewską grą wśród młodzieży i dobrze wróży na przyszłość zarówno samej dyscyplinie, jak i zasadności rozgrywania tego typu zawodów.

Turniej rozpoczął Wójt Gminy Kamień Roman Kandziora, który powitał uczestników i życzył wszystkim jak najlepszych wyników, do życzeń przyłączyła się także wicedyrektor Zespołu Szkół w Strachosławiu pani Barbara Błazucka. Wójt wręczał także zwycięzcom nagrody w poszczególnych kategoriach, a wspierał go w tym zadaniu Przewodniczący Rady Gminy Kamień pan Zbigniew Czerwonka .

Zawody sędziował pan Wiesław Radzięciak na co dzień Wójt Gminy Leśniowice zaś nad organizacją i prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał pomysłodawca i koordynator turnieju Robert Gałan, który jest nauczycielem i bibliotekarzem Zespole Szkół w Strachosławiu.

Z wielkim zadowoleniem odnotować należy wspaniałą, rodzinną atmosferę towarzyszącą imprezie i sporą (pomimo rozgrywanych w tym samym dniu w innych miejscowościach podobnych zawodów) frekwencję, sprawiającą że turniej ten wciąż dzierży tytuł jednego z największych w powiecie chełmskim, a dzięki gościom z Ukrainy stał się też turniejem międzynarodowym.

Wyniki rywalizacji prezentują się następująco: